Back to Top
| Device interface | USB |
| Purpose | Gaming |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 6 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 3200 DPI |
| Recommended usage | PC |
| Programmable mouse buttons | |
| Button functions | Back, DPI switch, Forward |
| Scrolling directions | Vertical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black, Grey |
| Illumination | |
| Illumination colour | White/Red/Green/Blue |
| Illumination number of colours | 4 |
| Illumination type | LED |
| Surface coloration | Monotone |
| RoHS compliance | |
| Certification | CE, FCC |
| Ergonomic design | |
| Cable length | 1.8 m |
| Polling rate (max) | 500 Hz |
| Power source | Cable |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8 |
| Width | 76 mm (2.96 ") |
| Depth | 118 mm (4.6 ") |
| Height | 40 mm (1.56 ") |
| Mouse weight | 120 g |
| Quick start guide | |
| Quantity | 1 |
| Package width | 139.7 mm |
| Package depth | 193.04 mm |
| Package height | 55.88 mm |
| Package weight | 226.8 g |
| Package type | Hanging box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.