Back to Top
| Device interface | USB |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1600 DPI |
| Recommended usage | Universal |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Certification | BSMI, CB, CE, EAC, FCC, ICES, KCC, RCM, Serbia, TUV-GS, UL, VCCI |
| Cable length | 1.8 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Width | 62 mm (2.42 ") |
| Depth | 111 mm (4.33 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Mouse weight | 70 g |
| Package type | Box |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.