Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1000 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Wireless receiver interface | USB |
| Receiver type | Nano receiver |
| Certification | ANRT, CAK, CB, CE, CERT, CITC, CONATEL, cTUVus, ETA, FCC, IC, ICASA, ICTQC, IDA, IFETEL, Lebanon TRA, NCC, NTC, SDoC, SDPPI, SIRIM, SRRC, SUBTEL, TRC, TUV Mark, UAE TRA |
| Ergonomic design |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95 % |
| Width | 56 mm (2.18 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 32 mm (1.25 ") |
| Receiver included | |
| Quantity | 1 |
| Weight | 56 g (0.12 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.