Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Travel |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Recommended usage | Universal |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Wireless range | 9.144 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Surface coloration | Monotone |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery type | AAA |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 2000, Windows 7 Enterprise, Windows 7 Enterprise x64, Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows 8, Windows 8 Enterprise, Windows 8 Enterprise x64, Windows 8 Pro, Windows 8 Pro x64, Windows 8 x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Width | 60 mm (2.34 ") |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 36 mm (1.4 ") |
| Mouse weight | 57 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| Quick start guide | |
| Package width | 190.5 mm |
| Package depth | 134.6 mm |
| Package height | 69.8 mm |
| Package weight | 453.5 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.