Back to Top
| Device interface | RF Wireless |
| Purpose | Office |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Movement detection technology | Optical |
| Movement resolution | 1200 DPI |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Scrolling directions | Horizontal |
| Frequency band | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Wireless range | 10 m |
| Form factor | Ambidextrous |
| Product colour | Black |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Surface coloration | Monotone |
| Receiver type | Nano receiver |
| Power source | Batteries |
| Number of batteries supported | 1 |
| Battery type | AA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Width | 109 mm (4.25 ") |
| Depth | 62 mm (2.42 ") |
| Height | 37 mm (1.44 ") |
| Receiver width | 18 mm |
| Receiver depth | 13 mm |
| Receiver height | 5 mm |
| Receiver weight | 1.5 g |
| Receiver included | |
| Batteries included | |
| User guide | |
| Quantity | 1 |
| Weight | 85 g (0.19 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.