Back to Top
| Solid-state drive capacity | 512 GB |
| Read speed | 5200 MB/s |
| Write speed | 4775 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| NVM Express (NVMe) version | 1.4 |
| Memory type | 3D NAND |
| Controller type | Innogrit IG5220 |
| PCI Express interface data lanes | x1 |
| Random read (4KB) | 370000 IOPS |
| Random write (4KB) | 288000 IOPS |
| Hardware encryption | |
| S.M.A.R.T. support | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^15 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| SSD form factor | M.2 |
| Power consumption (read) | 4.75 W |
| Power consumption (idle) | 0.3 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| M.2 key ID | M |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating vibration | 3.1 G |
| Operating shock | 1500 G |
| Weight | 7 g (0.02 lbs) |
| 2242 (22 x 42 mm) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.