Back to Top
| Solid-state drive capacity | 2000 GB |
| Read speed | 4150 MB/s |
| Write speed | 4150 MB/s |
| NVM Express (NVMe) supported | |
| Memory type | TLC |
| PCI Express interface data lanes | x4 |
| Random read (4KB) | 600000 IOPS |
| Random write (4KB) | 750000 IOPS |
| Component for | PC/Notebook |
| SSD form factor | M.2 |
| Certification | BSMI, CAN ICES-3(B)/NMB-3(B), Morocco, RCM, UL, VCCI |
| Power consumption (average) | 0.065 W |
| Power consumption (sleep) | 0.0033 W |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating shock | 1500 G |
| Width | 22 mm (0.86 ") |
| Depth | 2.38 mm (0.09 ") |
| Height | 80 mm (3.12 ") |
| Weight | 5.5 g (0.01 lbs) |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), KCC, TUV | |
| 2280 (22 x 80 mm) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
