Back to Top
| Suitable for rooms | Computer case |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 200 mm |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Rotational speed (max) | 900 RPM |
| Noise level (high speed) | 27.2 dB |
| Maximum airflow | 131.6 cfm |
| Maximum air pressure | 1.92 mmH2O |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Hydraulic |
| Number of fans | 9 fan(s) |
| Fan connector | 4-pin |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 900 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| LED connector type | 3-pin |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.9 m |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 6 V |
| Fan power consumption | 1.92 W |
| Rated current | 0.16 A |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 200 mm (7.8 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Fan dimensions (W x D x H) | 200 x 200 x 30 mm |
| Screws included | |
| Cables included | 4-pin |
| CE, RoHS, UKCA |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
