Back to Top
| Suitable for rooms | Processor |
| Type | Liquid cooling kit |
| Fan noise level (max) | 25.8 dB |
| Fan diameter | 360 mm |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3), LGA 1151 (Socket H4), LGA 1155 (Socket H2), LGA 1156 (Socket H), LGA 1200 (Socket H5), LGA 1700, LGA 2011 (Socket R), LGA 2066, Socket AM2, Socket AM2+, Socket AM3, Socket AM3+, Socket AM4, Socket AM5 |
| Maximum airflow | 57.05 cfm |
| Minimum air pressure | 2.23 mmH2O |
| Pulse-width modulation (PWM) support | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Bearing type | Hydraulic |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Fan static pressure | 2.23 mmH2O |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Fan speed (max) | 2000 RPM |
| Pump motor speed (min) | 1500 RPM |
| Pump motor speed (max) | 3300 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 40000 h |
| Water block material | Copper |
| Illumination LED | |
| Illumination colour | Blue, Red |
| Product colour | White |
| Radiator material | Aluminum |
| Pump connector | 4-pin |
| Fan power consumption | 1.55 W |
| Pump current | 0.43 mA |
| Rated current | 0.11 A |
| Fan voltage | 12 V |
| Fan current | 0.31 A |
| Pump voltage | 12/5 V |
| Radiator width | 396 mm |
| Radiator depth | 27 mm |
| Radiator height | 120 mm |
| Tube length | 460 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
