Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1ab, IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Broadcast storm control | |
| Rate limiting |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 32 |
| Number of multicast groups filtered | 128 |
| IGMP snooping |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE, RoHS |
| Auto-negotiation | |
| Plug and Play | |
| Packet buffer memory | 1.5 MB |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 158 mm (6.16 ") |
| Depth | 101 mm (3.94 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.