Back to Top
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | |
| MIB support | Y |
| Web-based management |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| Flow control support | |
| Spanning tree protocol | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Broadcast storm control | |
| Rate limiting | |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Forwarding rate | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 512 |
| Multicast support |
| Security algorithms | SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| SSH/SSL support | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Auto-negotiation |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 6.42 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 60 Hz |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 209 mm (8.15 ") |
| Depth | 126 mm (4.91 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| User guide | |
| Cables included | AC |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.