Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u |
| 10G support |
| Forwarding rate | 7.4 Mpps |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 16 |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Power connector | DC-in jack |
| AC input voltage | 220 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50 Hz |
| DC input voltage | 5 V |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 7.83 BTU/h |
| Width | 100 mm (3.9 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| Package type | Box |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.