Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX,10BASE-T |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| Auto-sensing |
| MAC address table | 1024 entries |
| Store-and-forward |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | RoHS |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 62 mm (2.42 ") |
| Depth | 79 mm (3.08 ") |
| Height | 20 mm (0.78 ") |
| Package width | 89 mm |
| Package depth | 177.8 mm |
| Package height | 89 mm |
| Package weight | 396.8 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.