Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX,1000BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 16 |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 32 Gbit/s |
| Forwarding rate | 23.8 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 10000 |
| Multicast support |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Steel |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC , RoHS |
| Plug and Play | |
| Auto-negotiation |
| Power consumption (max) | 10 W |
| AC input voltage | 220 V |
| AC input frequency | 50 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 286 mm (11.15 ") |
| Depth | 112 mm (4.37 ") |
| Height | 25 mm (0.98 ") |
| AC adapter included | |
| Quick start guide | |
| Rubber feet |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.