Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Broadcast storm control | |
| 10G support |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Black, Green |
| LED indicators | Activity, Link, Speed |
| International Protection (IP) code | IP30 |
| Housing material | Polyamide |
| Wall mountable | |
| Certification | CE, WEEE, RoHS, AEO |
| Power connector | Terminal block (3-pin) |
| Power consumption (max) | 1.1 W |
| Power consumption note | 1.1W Max: 220mA @+5VDC / 36mA @+30VDC |
| DC input voltage | 5 - 30 V |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 107 mm (4.17 ") |
| Depth | 102 mm (3.98 ") |
| Height | 28 mm (1.09 ") |
| Weight | 137 g (0.3 lbs) |
| Package width | 160 mm |
| Package depth | 135 mm |
| Package height | 49 mm |
| Package weight | 221 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
