Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Switch layer | L2 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,100BASE-TX |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 5 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| 10G support | |
| Flow control support |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| MAC address table | 1024 entries |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 744000 pps |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC, CE |
| Plug and Play | |
| Buffer size | 56 KB |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (max) | 36 W |
| AC input voltage | 110-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 0.75 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 31 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Width | 141 mm (5.5 ") |
| Depth | 95 mm (3.71 ") |
| Height | 30 mm (1.17 ") |
| Weight | 337 g (0.74 lbs) |
| AC adapter included | |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.