Back to Top
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Cable types supported | Cat3, Cat4, Cat5, Cat5e |
| MAC address auto-learning supported | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Rack mounting | |
| Wall mountable | |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Speed |
| Certification | FCC Class B ICES-003 Class B cUL |
| Plug and Play | |
| Buffer size | 64 KB |
| Mean time between failures (MTBF) | 324616 h |
| Power supply included | |
| Output voltage | 48 V |
| Output current | 0.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 15.4 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 15.4 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Width | 140 mm (5.46 ") |
| Depth | 85 mm (3.32 ") |
| Height | 28 mm (1.09 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
