Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Copper ethernet cabling technology | 100Base-TX,10Base-T |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3af |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Supported data transfer rates | 10/100 Mbps |
| Maximum data transfer rate | 0.1 Gbit/s |
| Supported protocols | CSMA/CD |
| Stackable | |
| Product colour | Blue |
| Certification | FCC, CE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Weight | 430 g (0.95 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 171 x 98 x 29 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Power requirements | 48V DC, 0.8A |
| Connectivity LEDs | Y |
| Networking features | Ethernet, Fast Ethernet |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.