Back to Top
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3af, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward |
| Rack mounting | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Status |
| Certification | FCC, CE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 53 W |
| Number of power supply units | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) ports quantity | 4 |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 171 mm (6.67 ") |
| Depth | 98 mm (3.82 ") |
| Height | 27 mm (1.05 ") |
| User guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.