Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4, 5 GHz |
| Number of users | 100 user(s) |
| Band Steering | |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | |
| Airtime Fairness (ATF) | |
| Wireless isolation | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Wi-Fi Multimedia (WMM)/(WME) | |
| Rate limiting | |
| Automatic channel selection | |
| VLAN support | |
| Syslog | |
| Web-based management | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Reset button | |
| Certification | FCC, RoHS |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Internal RJ-45 ports quantity | 3 |
| WAN connection | Ethernet (RJ-45) |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| DC-in jack |
| Security algorithms | HTTPS, SNMP, SNMPv2, SNMPv3, SSH, WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| Service Set Identifier (SSID) features | Multiple SSIDs |
| IP address filtering | |
| Number of SSID support | 16 |
| MAC address filtering |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 2 |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Power consumption (typical) | 12 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Cable lock slot | |
| Placement | Wall |
| LED indicators | Y |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Access Control List (ACL) |
| Compatible operating systems | Microsoft Windows XP, Vista, Windows 7, Windows 8, Windows10, Windows 11, Linux |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 143 mm (5.58 ") |
| Depth | 86 mm (3.35 ") |
| Height | 42.6 mm (1.66 ") |
| Mounting kit | |
| Package type | Box |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| 21 - 21 | |
| RoHS | |
| N | |
| Y | |
| 20 - 23 - 26 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.