Back to Top
| Data transfer rate (max) | 2402 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Number of users | 300 user(s) |
| MIMO | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| VLAN support | |
| Transmitting power | 23 dBmW |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.1Q |
| Maximum indoor range | 139.35 m |
| Reset button | |
| Certification | IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Internal RJ-45 ports quantity | 1 |
| Security algorithms | WPA-Enterprise, WPA-PSK, WPA2-Enterprise, WPA3-Enterprise |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5.4 dBi |
| Power consumption (max) | 9 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Housing material | Aluminium, Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Y |
| Placement | Ceiling |
| Product colour | White |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 573.5 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 33 mm (1.29 ") |
| Weight | 338 g (0.75 lbs) |
| Mounting kit | |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| CE, Federal Communications Commission (FCC) | |
| N | |
| 44 - 57 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.