Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 450 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 5.150 - 5.250, 5.725 - 5.850 GHz |
| Modulation | 16-QAM,64-QAM,256-QAM, BPSK, QPSK |
| Internal memory | 64 MB |
| Web-based management | |
| Transmitting power | 25 dBmW |
| Built-in processor | |
| Certification | FCC, IC, CE |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | WPA2 |
| Antenna gain level (max) | 14 dBi |
| Power consumption (typical) | 8.5 W |
| Input voltage | 24 V |
| Input current | 0.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Internal | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Power |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Width | 174 mm (6.79 ") |
| Depth | 174 mm (6.79 ") |
| Height | 150 mm (5.85 ") |
| Weight | 725.7 g (1.6 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.