Back to Top
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Data transfer rate (max) | 1000 Mbit/s |
| Frequency band | 4.8 - 6.2 GHz |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Antenna gain level (max) | 26 dBi |
| Power consumption (max) | 8.5 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Housing material | Plastic |
| Placement | Pole |
| Product colour | White |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Width | 512.5 mm (19.99 ") |
| Depth | 385.75 mm (15.04 ") |
| Height | 258.3 mm (10.07 ") |
| Weight | 1360 g (3 lbs) |
| PoE adapter included |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.