Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| Web-based management | |
| MIB support | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 4 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Spanning tree protocol | |
| Broadcast storm control | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 120 Gbit/s |
| Forwarding rate | 89.28 Mpps |
| MAC address table | 32000 entries |
| Static route | |
| Number of static routes | 48 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9216 |
| VLAN support | |
| Number of VLANs | 4000 |
| Multicast support | |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | MLD v1/v2 |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client |
| SSH/SSL support | |
| BPDU filtering/protection | |
| IGMP snooping | |
| Access Control List (ACL) | |
| Authentication | Guest VLAN |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3 |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| LED indicators | Y |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Power consumption (max) | 244.9 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 4 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 200 W |
| Minimum system requirements | Microsoft® Windows® 98SE, NT, 2000, XP, Vista™ / Windows 7/8/10/11, MAC® OS, NetWare®, UNIX® /Linux. |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Heat dissipation | 835.67 BTU/h |
| Width | 294 mm (11.47 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Quick start guide | |
| Cables included | AC |
| Rack mount kit |
| AC |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.