Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2+ |
| System event log | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Cloud-managed | |
| ARP inspection | |
| Web-based management | |
| Configuring Location Settings (CLI) | |
| MIB support | MIB II (RFC1213), Interface MIB (RFC2233), Ethernet Interface MIB (RFC1643), Bridge MIB (RFC1493), P/Q-Bridge MIB (RFC2674), RMON MIB (RFC2819), RMON2 MIB (RFC2021), Radius Accounting Client MIB (RFC2620), Radius Authentication Client MIB (RFC2618), Remote Ping, Traceroute MIB (RFC2925), Support TP-Link private MIB |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w |
| Head-of-line (HOL) blocking | |
| Port mirroring | |
| Broadcast storm control | |
| Rate limiting | |
| Link aggregation | |
| Spanning tree protocol | |
| IP routing | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Private VLAN, Protocol-based VLAN, Tagged VLAN, Voice VLAN |
| Switching capacity | 120 Gbit/s |
| Forwarding rate | 89.28 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Static route | |
| Number of static routes | 48 |
| Number of IP interfaces | 32 |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 9000 |
| VLAN support |
| Multicast support | |
| Multicast Listener Discovery (MLD) snooping | Y |
| DHCP features | DHCP client, DHCP relay, DHCP server, DHCP snooping, DHCPv6 client, DHCPv6 snooping |
| Authentication | MAC-based authentication, Port-based authentication |
| IGMP snooping | |
| Security algorithms | HTTPS, SSH, SSH-2, SSL/TLS |
| Static port security | |
| Loop protection | |
| MAC address filtering | |
| Password protection | |
| Authentication type | AAA, TACACS+ |
| BPDU filtering/protection | |
| Access Control List (ACL) | |
| IP-MAC-Port binding | |
| Queue scheduling algorithms | SP, WRR+SP, Weighted Round Robin (WRR) |
| SSH/SSL support |
| Management protocols | SNMP v1/v2c/v3, SNTP |
| GARP VLAN Registration Protocol (GVRP) |
| Rack mounting | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Power source | AC |
| Power connector | AC-in jack |
| Power consumption (max) | 299.4 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 240 W |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Heat dissipation | 1021.64 BTU/h |
| Width | 440 mm (17.16 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Sustainability compliance | |
| Sustainability certificates | Federal Communications Commission (FCC), RoHS |
| Package type | Box |
| Cables included | AC |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000,2500 Mbit/s |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.