Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 5 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| 10G support | |
| Flow control support | |
| MAC address auto-learning supported | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Switching capacity | 1 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | LAN, Link, Power |
| Wall mountable | |
| DIN rail mounting |
| Auto-negotiation | |
| Harmonized System (HS) code | 8517.62.0020 |
| Power connector | Terminal block (3-pin) |
| Power consumption (typical) | 3 W |
| Power supply included | |
| DC input voltage | 12 - 48 V |
| Input current | 0.15 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 23.4 mm (0.91 ") |
| Depth | 73.9 mm (2.88 ") |
| Height | 109.2 mm (4.26 ") |
| Weight | 190 g (0.42 lbs) |
| Package width | 128 mm |
| Package depth | 237 mm |
| Package height | 62 mm |
| Package weight | 310 g |
| Manual |
| Master carton width | 272 mm |
| Master carton length | 492 mm |
| Master carton height | 342.9 mm |
| Master carton weight | 7140 g |
| Quantity per master carton | 20 pc(s) |
| Ethernet LAN data rates | 100 Mbit/s |
| Country of origin | Taiwan |
| Y | |
| 10037332264265 | |
| CE, REACH, RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.