Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.1p, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Full duplex | |
| Port mirroring | |
| Link aggregation | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Broadcast storm control | |
| Rate limiting |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| Throughput | 35.7 Mpps |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Number of queues | 4 |
| Jumbo frames support |
| Number of VLANs | 32 |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Certification | FCC, CE |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| AC input voltage | 100-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Compatible operating systems | Windows 98SE, NT, 2000, XP, Vista, Windows 7, Windows 8, MAC OS, NetWare, UNIX, Linux |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Width | 294 mm (11.47 ") |
| Depth | 180 mm (7.02 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.