Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Broadcast storm control | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Cable length detection |
| Switching capacity | 16 Gbit/s |
| Throughput | 11.9 Mpps |
| MAC address table | 4000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Packet forwarding rate (1 Gbps) | 1488000 pps |
| Packet forwarding rate (100 Mbps) | 148800 pps |
| Packet forwarding rate (10 Mbps) | 14880 pps |
| Jumbo frames | 9216 |
| BPDU tunneling | |
| Loop protection | |
| Security algorithms | EAP |
| Rack mounting | |
| Product colour | Grey |
| LED indicators | Y |
| Safety | UL60950-1, 2nd Edition, CSA C22.2 No.60950-1-07, 2nd Edition, IEC60950-1(UL-EU, UL-CB) |
| Certification | EAC, EN55024, ICES Class A, VCCI Class A, FCC Class A, RCM, CE, EN55022, CISPR 55022 |
| Packet buffer memory | 0.128 MB |
| Auto-negotiation |
| Power consumption (max) | 4.5 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| Input current | 0.2 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Width | 210 mm (8.19 ") |
| Depth | 121 mm (4.72 ") |
| Height | 38 mm (1.48 ") |
| Weight | 780 g (1.72 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.