Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Flow control support | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| 10G support |
| Supported data transfer rates | 10, 20, 100, 200, 2000 |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Maximum data transfer rate | 2 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| Supported network protocols | CSMA /CD, Star |
| Stackable | |
| Product colour | Black |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Y |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 70 °C |
| Weight | 1700 g (3.75 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 280 x 180 x 44 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Input frequency | 50-60 Hz |
| Wi-Fi | |
| Input voltage | 100-240 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.