Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bz, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3z |
| Full duplex |
| Switching capacity | 40 Gbit/s |
| Forwarding rate | 29.76 Mpps |
| MAC address table | 16000 entries |
| Jumbo frames support | |
| Jumbo frames | 12 |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Y |
| Wall mountable | |
| Housing material | Metal |
| Certification | FCC, CE |
| Mean time between failures (MTBF) | 1401356 h |
| Power consumption (max) | 12.4 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| DC input voltage | 12 V |
| Input current | 1.5 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Width | 240 mm (9.36 ") |
| Depth | 103 mm (4.02 ") |
| Height | 26 mm (1.01 ") |
| Weight | 600 g (1.32 lbs) |
| Quick start guide |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Y |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.