Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Auto-sensing |
| Product colour | Yellow |
| Housing material | Polyamide |
| DIN rail mounting | |
| LED indicators | Y |
| Power consumption (max) | 1.5 W |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 45 mm (1.76 ") |
| Depth | 115 mm (4.49 ") |
| Height | 99 mm (3.86 ") |
| Weight | 160 g (0.35 lbs) |
| Package width | 49 mm |
| Package depth | 160 mm |
| Package height | 135 mm |
| Package weight | 244 g |
| Quick start guide |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
