Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Full duplex |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Packet buffer memory | 0.5 MB |
| Power consumption (typical) | 26.7 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Weight | 1800 g (3.97 lbs) |
| Dimensions (WxDxH) | 280 x 180 x 44 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
