Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T,100BASE-TX,10BASE-T |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 Mbps |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Supported network protocols | CSMA/CD, TCP/IP |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Dimensions (WxDxH) | 440 x 180 x 44 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | 48 Gbit/s |
| Connectivity LEDs | Y |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 17.3 x 7.1 x 1.7 " |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.