Back to Top
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 24 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 24 |
| Networking standards | IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x |
| Full duplex | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Flow control support | |
| 10G support |
| Supported data transfer rates | 10/100/100 Mbps |
| Switching capacity | 48 Gbit/s |
| MAC address table | 8000 entries |
| Store-and-forward | |
| Maximum data transfer rate | 1 Gbit/s |
| Jumbo frames support |
| Supported network protocols | CSMA/CD, TCP/IP |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Product colour | Grey |
| Certification | FCC, CE |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 14.6 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 104 °F |
| Dimensions (WxDxH) | 294 x 180 x 44 mm |
| Connectivity technology | Wired |
| Bandwidth | 48 Gbit/s |
| Power supply type | AC |
| Networking features | Gigabit Ethernet |
| Connectivity LEDs | Y |
| Power requirements | 100 - 240V, 50/60Hz |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.