Back to Top
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449 CSA |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–20P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R, NEMA 5–20R |
| Display | LED |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 4.57 m |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100-127 V |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 100-127 V |
| Dimensions (WxDxH) | 444.5 x 114.3 x 44.5 mm |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 520.7 x 254 x 57.2 mm |
| Package weight | 2360 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.