Back to Top
Output Voltage(s) (main only)
- 120, 208, 230 V
Maximum Total Current Draw per Phase
- 16 A
Output Connections
- (10)IEC 320 C13; (2)IEC 320 C19
Always on Outlets
- 12 Overload Protection
Input:
Nominal input voltage
- 120, 208, 230
Input frequency (Hz)
- 50/60 Hz
Input Connection Type
- IEC-320 C20
Cord Length 8.2 feet ( 2.5 meters )
Acceptable Input Voltage
- 90-250 VAC
Maximum Line Current per phase
- 16.0 A
Maximum Input Current per phase
- 16.0 A
Load Capacity
- 3680
| Product colour | Black |
| I/O ports | Output Connections - (10)IEC 320 C13; (2)IEC 320 C19 Input Connection Type - IEC-320 C20 |
| Cable length | 2.5 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Dimensions (WxDxH) | 447 x 57.2 x 44.5 mm |
| Weight | 980 g (2.16 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
