Back to Top
| PDU types | Switched |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U |
| Mounting | Vertical |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950-1, CSA, NOM, TAA |
| AC outlets quantity | 2 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| USB ports quantity | 1 |
| Reset button |
| LED indicators | Activity, Network, Power, Status |
| Cable length | 1.8 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 122 °F |
| Manual |
| Nominal input voltage | 100; 120; 127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Nominal output voltage | 100; 120; 127 V |
| Maximum power | 15200 W |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv3 |
| Width | 178 mm (6.94 ") |
| Depth | 127 mm (4.95 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 1200 g (2.65 lbs) |
| Package weight | 1350 g |
| Package width | 212.1 mm |
| Package depth | 205 mm |
| Package height | 50 mm |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.