Back to Top
Tripp Lite PDUMH20HV Metered PDU has 8xC13 outlets, 2xC19 outlets, and 1xC20 outlet.
The rackmount multi-outlet power distribution system can be powered by UPS or generators as well as mains power.
Package Includes:
| PDU types | Metered |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Material | Metal |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL 60950-1 (USA, Canada), Class A (Emissions), NOM (Mexico), CE (IEC 60950) |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Input connection type | NEMA L6-20P, IEC-320 C20 |
| LED indicators | Y |
| Cable length | 3.7 m |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 50 °C |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 200-240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 200-240 V |
| Dimensions (WxDxH) | 444 x 165 x 28.7 mm |
| Weight | 3100 g (6.83 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.