Back to Top
| PDU types | Metered |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 1U |
| Mounting | Horizontal |
| Housing material | Metal |
| Product colour | Black |
| AC outlets quantity | 10 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L6-20P |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Display | LCD |
| Cable length | 1.83 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Nominal input voltage | 208 - 230 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 16 A |
| Output voltage | 208 - 230 V |
| Maximum power | 3700 W |
| Width | 444 mm (17.32 ") |
| Depth | 165 mm (6.44 ") |
| Height | 28.7 mm (1.12 ") |
| Weight | 3080 g (6.79 lbs) |
| Package weight | 3400 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.