Back to Top
Output:
Output Voltage(s) (main only)
- 208, 230 V
Maximum Total Current Draw per Phase
- 10 A
Output Connections
- (15)IEC 320 C13
Input:
Nominal input voltage
- 208, 230
Input frequency (Hz)
- 50/60 Hz
Input Connection Type
- IEC-320 C14
Cord Length
- 6.5 feet ( 1.98 meters )
Acceptable Input Voltage
- 200-240 VAC
Maximum Input Current per phase
- 10.0 A
Load Capacity
- 2300
| Product colour | Black |
| I/O ports | Output Connections - (15)IEC 320 C13 Input Connection Type - IEC-320 C14 |
| Cable length | 1.98 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Dimensions (WxDxH) | 445 x 445 x 609.6 mm |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
