Back to Top
| Rack capacity | 1U |
| Material | Steel |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL60950_1, cUL |
| AC outlets quantity | 6 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA 5–20P |
| AC outlet types | NEMA 5–20R |
| Cable length | 1.82 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Nominal input voltage | 100 - 120 V |
| Maximum current | 20 A |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Dimensions (WxDxH) | 431.8 x 76.2 x 50.8 mm |
| Weight | 2000 g (4.41 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
