Back to Top
| Rack capacity | 0U |
| Product colour | Beige |
| Certification | cUL/CSA/ETI/UL 1363 |
| Input connection type | NEMA 5-15P |
| Output connections | 14 x NEMA 5-15R |
| Cable length | 3.6 m |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Nominal input voltage | 120 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Output voltage | 120 V |
| Load capacity | 1800 VA |
| Maximum total current draw per phase | 15 A |
| Dimensions (WxDxH) | 44 x 44 x 610 mm |
| Weight | 2180 g (4.81 lbs) |
| Package dimensions (WxDxH) | 178 x 152 x 648 mm |
| Weight (imperial) | 4.8 lbs |
| Package weight | 2910 g |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
