Back to Top
| PDU types | Metered |
| Type | Single-phase |
| Rack capacity | 0U/1U |
| Mounting | Horizontal/Vertical |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | |
| Certification | UL1449, CSA |
| AC outlets quantity | 14 AC outlet(s) |
| Power plug | NEMA L5-15P |
| AC outlet types | NEMA 5–15R |
| EMI/RFI noise filtering | |
| Surge protection |
| Display | LCD |
| LED indicators | Status |
| Cable length | 4.5 m |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Nominal input voltage | 100; 120; 127 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Maximum current | 15 A |
| Output voltage | 100; 120; 127 V |
| Load capacity | 140 VA |
| Maximum power | 1520 W |
| Surge energy rating | 3840 J |
| Power protection features | Overload |
| Weight | 2090 g (4.61 lbs) |
| Package weight | 2360 g |
| Package width | 520.7 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package height | 57.2 mm |
| 114.3 | |
| 444.5 | |
| 44.5 | |
| Metal |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.