Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 865 W |
| Surge energy rating | 180 J |
| Battery type | Maintenance-free sealed Lead-Acid battery with suspended electrolyte: leakproof |
| Typical backup time at half load | 12.7 min |
| Typical backup time at full load | 3.7 min |
| Replacement battery cartridge | RBC33 |
| Product colour | Beige |
| Noise level | 45 dB |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Certification | A-tick, C-tick, CE, GOST, VDE |
| Weight | 11590 g (25.55 lbs) |
| Interface | USB |
| Output connections | (2) IEC 320 C13 (Surge Protection) (6) IEC 320 C13 (Battery Backup) |
| Input connection type | IEC-320 C14 |
| Dimensions (WxDxH) | 86 x 333 x 371 mm |
| Nominal output voltage | 230 V |
| Nominal input voltage | 230 V |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
