Back to Top
| Output power capacity | 1500 VA |
| Output power | 900 W |
| Power supply input frequency | 47/63 Hz |
| Surge energy rating | 1840 J |
| Emergency Power Off (EPO) |
| Cable length | 3 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Serial ports quantity | 2 |
| Modem (RJ-11) ports | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery type | 12V/7AH |
| Battery recharge time | 8 h |
| Typical backup time at half load | 21 min |
| Typical backup time at full load | 7 min |
| Replacement battery cartridge | BP7-12/SH1228WFR |
| Hot-swap battery |
| Product colour | Black |
| Display | LCD |
| UPS topology | Line-interactive |
| Response time | 4 ms |
| Audible alarm(s) |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Certification | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC B, RoHS |
| Weight | 25200 g (55.56 lbs) |
| Bundled software | PowerPanel Business Edition |
| Dimensions (WxDxH) | 431.8 x 88.9 x 388.62 mm |
| Dimensions (W x D x H) (imperial) | 17 x 3.5 x 15.3 " |
| Weight (imperial) | 55.5 lbs |
| Operating temperature (T-T) | 32 - 95 °F |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.
