Back to Top
| Bandwidth | 2.4 GHz |
| Data transfer rate (max) | 5000 Mbit/s |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Band Steering | |
| Airtime Fairness (ATF) | |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11be, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Automatic channel selection | |
| Web-based management | |
| Rate limiting | |
| Quality of Service (QoS) support | |
| Syslog | |
| VLAN support | |
| Reset button |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| DC-in jack |
| Security algorithms | SNMP, SNMPv2, SNMPv3, WPA-Enterprise, WPA-Personal, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPA3-Enterprise, WPA3-Personal |
| MAC address filtering |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 5 dBi |
| Input current | 1.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| DC voltage range | 12 V |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product colour | White |
| LED indicators | Y |
| 6 GHz | |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4324 Mbit/s |
| Fit AP mode features | Mesh networking |
| BeamForming |
| Access Control List (ACL) |
| Mounting kit | |
| Quick start guide | |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), RoHS |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.