Back to Top
| Data transfer rate (max) | 567 Mbit/s |
| 2.4 GHz | |
| 5 GHz | |
| MIMO | |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Auto Wireless Distribution System (WDS) | |
| Channels quantity | 13 channels |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11k, IEEE 802.11n, IEEE 802.11r, IEEE 802.11u, IEEE 802.11v, IEEE 802.11w, IEEE 802.1Q, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3at, IEEE 802.3x |
| Reset button |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 ping |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Security algorithms | WEP, WPA, WPA2 |
| Antenna type | Internal |
| Antenna gain level (max) | 4.3 dBi |
| Input voltage | 100 - 240 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Output voltage | 12 V |
| Output current | 1.5 A |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Product colour | White |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Width | 160 mm (6.24 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 34 mm (1.33 ") |
| Weight | 486 g (1.07 lbs) |
| Mounting kit |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.