Back to Top
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2/L3 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T,10BASE-TX,100BASE-FX,100BASE-TX |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Full duplex | |
| Spanning tree protocol | |
| Flow control support | |
| 10G support | |
| Auto-sensing | |
| Port mirroring | |
| Auto MDI/MDI-X | |
| Link aggregation |
| Switching capacity | 56 Gbit/s |
| Static route | |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP server |
| Authentication | Port-based authentication |
| Authentication type | IEEE 802.1x, RADIUS |
| Form factor | 1U |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Speed, System |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Certification | CE, FCC, IC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply included | |
| Number of power supply units | 1 |
| Input current | 2 A |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 6 |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 60 W |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 120 W |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 200 mm (7.8 ") |
| Depth | 248 mm (9.67 ") |
| Height | 44 mm (1.72 ") |
| Weight | 2100 g (4.63 lbs) |
| Manual |
| AC/DC | |
| 2 | |
| Y | |
| Y | |
| CE, Federal Communications Commission (FCC) | |
| 28 |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.