Back to Top
| Switch layer | L3 |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| 2.5G Ethernet (copper) ports quantity | 4 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 12 |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Port mirroring | |
| 10G support | |
| Rate limiting | |
| Flow control support | |
| Broadcast storm control | |
| Virtual LAN features | Voice VLAN |
| Switching capacity | 84 Gbit/s |
| Throughput | 42 Gbit/s |
| Forwarding rate | 62.496 Mpps |
| Static route | |
| Jumbo frames support |
| VLAN support |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP snooping |
| Access Control List (ACL) | |
| Loop protection | |
| IGMP snooping |
| Rack mounting | |
| Stackable | |
| Form factor | 1U |
| Product colour | Grey |
| Display type | LCM |
| Housing material | SGCC |
| LED indicators | Link, Network, Speed, Status |
| Power source | AC/DC |
| Power connector | AC/DC |
| Power consumption (max) | 50 W |
| Power supply included | |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Redundant power supply (RPS) support |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 325.1 mm (12.68 ") |
| Depth | 160 mm (6.24 ") |
| Height | 43.7 mm (1.7 ") |
| Weight | 1950 g (4.3 lbs) |
| Rack mount kit | |
| Cables included | Power |
| CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.