Back to Top
| Switch layer | L2/L3 |
| Reset button |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 16 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Installed SFP+ modules quantity | 2 |
| Networking standards | IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Rack mounting | |
| Product colour | White |
| LED indicators | Activity, Link, PoE, Power, Speed |
| Certification | CE, FCC, IC |
| Built-in processor |
| Power consumption (max) | 60 W |
| Power over Ethernet (PoE) |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Width | 326.6 mm (12.74 ") |
| Depth | 382.7 mm (14.93 ") |
| Height | 88.8 mm (3.46 ") |
| Weight | 3400 g (7.5 lbs) |
on eligible items over $99
30 days
PayPal, Mastercard, Visa, Apple Pay etc.
New customer? Start Here.